logo
Strona główna | Blog | Budowa domu a projekt zagospodarowania przestrzennego. Na co zwrócić uwagę?

Budowa domu a projekt zagospodarowania przestrzennego. Na co zwrócić uwagę?

04-12-2021

Plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, określający przeznaczenie i warunki zabudowy terenu. Pokazuje on przebieg inwestycji publicznych, takich jak np. drogi czy tereny zielone. Składa się z części graficznej w postaci map z zaznaczonymi obszarami do zabudowy i innymi kluczowymi elementami oraz części tekstowej określającej warunki przeznaczenia terenu i ograniczenia, które są z nimi związane.  

Co należy ustalić przed budową domu?

Zanim rozpocznie się projektowanie domu, należy sprawdzić jakie wytyczne obowiązują na terenie zakupionej działki. Teren może być objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie jest, trzeba złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy dla danej posesji.
Plan zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem jawnym. Można go otrzymać w urzędzie miasta lub gminy, a także w Biuletynie Informacji Publicznej.
Plan zagospodarowania przestrzennego najlepiej sprawdzić przed zakupem działki, ponieważ może się okazać, że na danej posesji niemożliwe jest wybudowanie nieruchomości. Postanowienia planu mogą zostać zmienione, jednak jest to związane z dość długim czasem oczekiwania i w niektórych przypadkach wniosek o zmiany może zostać odrzucony. 

Na jakie parametry budowy wpływa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Plan zagospodarowania przestrzennego ustala kluczowe parametry możliwego do wybudowania budynku. Najważniejsze wytyczne dotyczące budowy domu, to możliwa wysokość budynku oraz miejsce usytuowania go na posesji. Narzucone może być także to, gdzie może znajdować się dojazd do budowanej nieruchomości.

Plan może wpływać także na kwestie wizualne budynku. Odgórnie może zostać ustalony możliwy kolor elewacji czy zakaz używania konkretnych materiałów wykończeniowych. Plan może determinować także szczegóły wyglądu dachu, np. jego kolor, materiał pokrycia dachowego czy kąt nachylenia.

Kolejną narzuconą kwestią mogą być dozwolone rodzaje mediów, np. kanalizacji.

Ważnym elementem jest także oznaczenie planowanych prac budowlanych przeznaczonych do celów publicznych na terenach okalających posesję.


Galeria:

wróć
Zapewniamy kompleksową usługę

Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu

zobacz realizacje

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.