logo
Strona główna | Blog | Co to znaczy, że dom jest w stanie surowym?

Co to znaczy, że dom jest w stanie surowym?

02-12-2022

Osoby, które rozpoczynają budowę swojego nowego domu, zazwyczaj nie mogą doczekać się dnia, w którym wreszcie się do niego wprowadzą. Budowa często wiąże się ze stresem dla inwestora, jednak trudy osładza mu wizja wypicia pierwszej kawy na własnym tarasie. Jakie etapy ma każda budowa i co dokładnie one oznaczają?

Stan zero i stan surowy

Pierwszym etapem budowy jest stan zero. Oznacza on wylanie fundamentów (lub płyty fundamentowej), czyli mówiąc potocznie: wyjście z ziemi. Kolejnym etapem jest stan surowy, w którym powstaje bryła domu. Firma budowlana stawia ściany zewnętrzne i wewnętrzne, robi więźbę dachową i montuje pokrycie, a także montuje orynnowanie, by odprowadzało wilgoć od obiektu. Do tego momentu dom jest w stanie surowym otwartym. Następnie przechodzi się do stanu surowego zamkniętego, obejmującego: montaż okien, parapetów i drzwi zewnętrznych, montaż instalacji, wylanie tynków i położenie posadzki. W domu nie można jeszcze zamieszkać – niezbędne są prace wykończeniowe.

Stan deweloperski i stan „pod klucz”

Dobre ekipy budowlane oferują swoim klientom budowę domu również do stanu deweloperskiego. To oznacza przygotowanie ścian i sufitów do gruntowania i malowania, docieplenie poddasza, a także montaż urządzeń grzewczych, sanitarnych, gniazdek i lamp. Inwestor na tym etapie może sam zająć się prostymi pracami wykończeniowymi lub zatrudnić ekipę wykończeniową, by przygotowała dom „pod klucz”. Ekipa wykończeniowa przygotuje dom tak, by przyszłym mieszkańcom pozostało w zasadzie wstawienie do niego mebli. Fachowcy mogą zająć się malowaniem, tapetowaniem, założeniem osprzętu elektrycznego, układaniem podłogi, płytek itp. Po wstawieniu mebli pozostaje już tylko dobór dekoracji!


Galeria:

wróć
Zapewniamy kompleksową usługę

Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu

zobacz realizacje

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.