logo
Strona główna | Blog | GWAŁTOWNY SKOK CEN!

GWAŁTOWNY SKOK CEN!

14-04-2021
Od kilku tygodni obserwujemy gwałtowny wzrost cen na rynku materiałów budowlanych. Jest on na tyle spektakularny, że musieliśmy o nim napisać i zwrócić Waszą uwagę na zaistniały problem.

    Każdego roku od momentu prowadzenia firmy widzimy zmieniające się ceny poszczególnych materiałów budowlanych. Czasami podwyżki były większe lub mniejsze, ale zwykle w danym czasie dotyczyły konkretnego rodzaju materiału. Nigdy nie było tak jak w I kwartale 2021 roku, kiedy to zmiany cen dotknęły tak naprawdę prawie wszystkich materiałów na raz a w niektórych przypadkach przebitka cenowa wynosiła nawet 100%. Jednocześnie z tygodnia na tydzień dostajemy informację o kolejnych planowanych podwyżkach lub problemach z dostępnością surowców. W efekcie musimy z dużym wyprzedzeniem planować kolejne etapy na naszych inwestycjach. 

    Wiele osób zastanawia się pewnie co spowodowało takie zmiany. Specjaliści argumentują to wynikiem pojawienia się w nowym roku nowych pozycji podatkowych, wzrostem płacy minimalnej, rosnącą ceną paliwa i energii oraz z problemami z jakimi borykają się firmy związku z COVID-em. Dodatkowo dochodzi wysoki kurs euro, a jak wiemy część materiałów ściągana jest z zagranicy.

    Podobnie jak większość naszych Klientów, mocno liczymy na ustabilizowanie się sytuacji na rynku cen oraz zwiększenia się dostępności poszczególnych materiałów. Na razie przypomina to trochę dziki zachód i zmusza nas wykonawców do akceptowania nagłych podwyżek w celu zapewnienia ciągłości robót. W przeciwnym wypadku czas oczekiwania na konkretny materiał w nieco lepszej cenie może wynosić nawet kilka ładnych tygodni. Podobna sytuacja dotyczy również większości hurtowni, które w ostatnich dniach mocno wyprzedały swoje stany magazynowe i nie chcą zgadzać się na branie materiałów w depozyt. 

    Ile taka sytuacja może jeszcze potrwać? Niestety nie jesteśmy w stanie powiedzieć. Możemy jedynie powiedzieć wszystkim czekających na rozpoczęcie budowy aż ceny spadną, że jak życie pokazuje taniej już nie będzie.

    Dla zainteresowanych tematem podajemy listę materiałów, które w ostatnim czasie zaliczyły największy wzrost ceny, a dotkliwość tych zmian mocno odczuły kieszenie wszystkich inwestorów. 

Lista materiałów:

Autor: Estera Kotyczka


Galeria:

wróć
Zapewniamy kompleksową usługę

Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu

zobacz realizacje

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.