logo
Strona główna | Blog | Jak przygotować się do budowy?

Jak przygotować się do budowy?

17-01-2022

Budowa domu to duże przedsięwzięcie w życiu człowieka. Dlatego aby wszystko poszło sprawnie, należy wiedzieć jak się do niej przygotować. 

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych należy zebrać odpowiednie dokumenty.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) – jest to dokument, który określa przeznaczenie terenu oraz warunki zabudowy m.in.: maksymalna wielkość budynku, linie zabudowy oraz szczegóły związane z wyglądem budynku. Jeśli terenu, na którym znajduje się nasza działka nie obowiązuje MPZP to należy wystąpić do urzędu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego miasta Rybnik

Rysunek 1 Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego miasta Rybnik

Warunki Techniczne Dostawy Mediów można uzyskać za opłatą oraz po złożeniu odpowiedniego wniosku o wydanie warunków technicznych przyłącza, aktualnej mapy do celów projektowych oraz dokumentu potwierdzającego posiadanie tytułu prawnego do dysponowania nieruchomością.

Mapa do celów projektowych jest potrzebna architektowi do stworzenia planu zagospodarowania terenu. Należy zlecić jej wykonanie geodecie jeszcze przed wyborem projektu budynku.

Mapa do celów projektowych

Rysunek 2 Mapa do celów projektowych

Zezwolenie na wjazd na działkę jest konieczne w przypadku, kiedy do działki nie jest poprowadzona droga dojazdowa.

Opinia geotechniczna jest dokumentem obowiązkowym tylko w przypadku, gdy tak zdecyduje projektant po przeprowadzeniu badań makroskopowych gruntu.

Powyższe dokumenty warto przygotować jeszcze przed ostatecznym wyborem projektu budynku, ponieważ znacznie ułatwią i przyspieszą cały późniejszy proces przygotowań do budowy. 

W szczególnych przypadkach należy przygotować również takie dokumenty jak odrolnienie działki czy zgoda na odstępstwo od przepisów.

Kiedy mamy już wszystkie potrzebne dokumenty możemy zastanowić się nad wyborem projektu naszego domu. Mamy do wyboru projekt indywidualny lub projekt gotowy. Trzeba pamiętać, że w MPZP są zapisy dotyczące wyglądu i sposobu ułożenia budynku na działce, i należy je uwzględnić przy wyborze projektu, aby w późniejszym czasie nie było problemu z uzyskaniem pozwolenia na budowę. 

Przy projekcie gotowym potrzebna jest adaptacja do warunków panujących na naszej działce. Tym zajmuje się architekt, który po analizie zabudowy wokół oraz innych czynników określa usytuowanie budynku. Adaptacja projektu obejmuje również przeliczenie wszystkich szczegółów konstrukcyjnych w celu dopasowania budynku do obciążeń jakie mogą na niego wpływać tzn. budynek w górach, który będzie obciążony śniegiem i wiatrem będzie potrzebował mocniejszej konstrukcji niż dom budowany na terenach nizinnych, gdzie warunki pogodowe są lżejsze. Do wykonania adaptacji projektu architekt będzie potrzebował: dokumentację projektu gotowego w 4 egzemplarzach, mapę do celów projektowych, wyrys z MPZP oraz warunki techniczne przyłączy. Podczas adaptacji jest możliwość wprowadzenia dodatkowych zmian w projekcie, jednak każda zmiana w konstrukcji czy wyglądzie budynku jest obciążona dodatkowymi kosztami.

Następnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia na budowę. W tym celu należy złożyć wniosek razem z odpowiednimi dokumentami do lokalnego starostwa powiatowego lub urzędu miasta. W dokumentacji muszą się znaleźć: projekt budowlany (4 egzemplarze) wraz z uzgodnieniami, pozwoleniami i opiniami, kopia uprawnień projektantów, oświadczenie inwestora o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, w szczególnych przypadkach jeszcze decyzja o warunkach zabudowy i potwierdzenie opłaty skarbowej. 

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę można już myśleć o pierwszych pracach budowlanych.

Autor: Martyna Szwarc


Galeria:

wróć
Zapewniamy kompleksową usługę

Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu

zobacz realizacje

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.