logo
Strona główna | Blog | Jak wytyczyć miejsce pod budowę fundamentów domu?

Jak wytyczyć miejsce pod budowę fundamentów domu?

03-10-2022

Prawidłowe wytyczenie fundamentów to jedna z kluczowych prac podczas budowy domu – od niej zależy bezpieczeństwo przyszłych lokatorów. Do wytyczania fundamentów trzeba mieć odpowiednie uprawnienia, dlatego konieczne jest zatrudnienie geodety. Geodeta w porozumieniu z kierownikiem budowy ustala konkretną metodę pracy. Po wytyczeniu fundamentów geodeta przekazuje szkic tyczenia i robi wpis do dziennika budowy. Powinien też przygotować mapę sytuacyjno-wysokościową danej działki.

Metoda kołkowa

Jedną z popularniejszych metod wytyczania fundamentów pod budowę domu jest metoda kołkowa. Polega ona na oznaczeniu kluczowych punktów kołkami. Są to zazwyczaj zewnętrzne narożniki budynku i przecięcia osi konstrukcyjnych. Przy bardzo prostej bryle budynków mogą wystarczyć cztery punkty, jednak im bardziej skomplikowana bryła, tym punktów będzie więcej. Głębokość wykopów wyznaczają rapery, czyli specjalne kołki o stałej wysokości. Wysokości pozostałych kołków podczas tyczenia fundamentów nie ma znaczenia.

Metoda ławy drutowej

Metoda ławy drutowej jest nieco droższa od kołkowej, jednak przez specjalistów od budowy domów, uważana za bardziej precyzyjną. Ławy drutowe to linki rozciągnięte pomiędzy deskami, które z kolei przybite są do wbitych w ziemię kołków. Dzięki nim wyznacza się krawędzie fundamentów lub osie budynku. W przeciwieństwie do metody kołkowej, deski w metodzie ławy drutowej muszą mieć ten sam poziom, by prawidłowo wskazywać głębokość wykopu. Sam wykop będzie znajdował się od nich w pewnej odległości, co znacząco ułatwi pracę ekipie. Wytyczanie fundamentów nie powinno trwać dłużej niż 2 dni (zazwyczaj 1 dzień). Gdy prace zostaną ukończone, ekipa może zabrać się za ich wylewanie.


Galeria:

wróć
Zapewniamy kompleksową usługę

Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu

zobacz realizacje

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.