logo
Strona główna | Blog | PODBUDOWA... czy warto oszczędzać?

PODBUDOWA... czy warto oszczędzać?

17-11-2021
Każdy obiekt budowlany swoim obciążeniem wywiera nacisk na podłoże gruntowe. Za przenoszenie tych obciążeń na grunt rodzimy odpowiedzialny jest fundament. To co znajduje się bezpośrednio pod fundamentem (czyli podbudowa) odgrywa kluczową rolę w kwestii trwałości fundamentu oraz równomiernego osiadania całego obiektu budowlanego. Nieprawidłowo wykonana doprowadzi do uszkodzenia zarówno fundamentu jak i budynku.


Co zatem warto wiedzieć na temat podbudowy? To wszystko w niniejszym artykule.

Najpierw teoria

Fundament jest podstawą każdego obiektu budowlanego, ma on wpływ na stateczność obiektu, jego równomierne osiadanie a także zapobiega możliwości wystąpienia rys i spękań wewnątrz i na zewnątrz budynku. Prawidłowo wykonany powinien być trwały i powinien przenosić obciążenia statyczne oraz dynamiczne na podłoże gruntowe. Istotną role w kwestii trwałości fundamentu odgrywa m.in. głębokość jego posadowienia, która jest ściśle uzależniona od stref przemarzania. Polska podzielona jest na 4 strefy o różnych głębokościach przemarzania od 0,8 m do 1,4 m. Na tych głębokościach w okresie zimowym dochodzi do zamarzania i rozmarzania wód gruntowych w wyniku czego niektóre grunty (zwięzłe i plastyczne) pęcznieją i kurczą się co ma w dłuższej perspektywie czasu destrukcyjny wpływ zarówno na fundament jak i cały obiekt.

 mapa

Rysunek nr 1. Strefy przemarzania w Polsce

Źródło: https://www.obud.pl/art,767,strefy-przemarzania-gruntu,d_fundamenty

Rodzaje gruntów

Grunty zasadniczo można podzielić na dwie grupy: grunty spoiste i grunty niespoiste.

Grunty spoiste są to grunty których struktura jest uzależniona od ilości wchłoniętej wody. Mogą być zwarte, plastyczne lub płynne. Jeżeli znajdują się w strefie przemarzania istnieje duże prawdopodobieństwo iż fundament zostanie uszkodzony lub w skrajnych przypadkach całkowicie zniszczony. Gruntem spoistym jest m.in.: ił, glina i pył piaszczysty.


Grunty niespoiste (sypkie) są gruntami nie plastycznymi czyli nie odkształcają się pod wpływem obciążenia. Odpowiednio zagęszczone wykazują właściwości nośne dlatego mogą być stosowane jako warstwa np. pod płytą fundamentową. Ponad to grunty te nie mają właściwości wysadzinowych czyli nie pęcznieją i nie kurczą tak jak ma to miejsce w przypadku gruntów spoistych. Do gruntów niespoistych zaliczamy: piaski, piaski pylaste, pospółki oraz żwiry.


Jak zatem prawidłowo wykonać podbudowę pod płytę fundamentową?
W pierwszej kolejności zaczynamy od usunięcia warstwy humusu (humus - ziemia urodzajna) zgodnie z obrysem budynku oraz poszerzając go o przestrzeń roboczą. Następnym etapem jest wymiana gruntu czyli pogłębienie wykopu do strefy przemarzania oraz warstwowe układanie i zagęszczanie kruszywa do poziomu chudego betonu lub warstwy termoizolacji (zgodnie z projektem). Tak przygotowane podłoże daje pewność że budynek będzie osiadał równomiernie a trwałość fundamentu nie jest zagrożona.

Wykop pod płytę fundamentową

Rysunek nr 2. Wykop pod płytę fundamentową (Źródło - materiały własne)

Czy zawsze konieczna jest wymiana gruntu?
Wymiana gruntu nie będzie konieczna kiedy po wykonaniu badań geotechnicznych okaże się że na naszej działce na odpowiedniej głębokości znajdują się grunty piaszczyste i nie są to grunty nawodnione (nie są korzystne ze względu na małą nośność oraz w przypadku zamarznięcia mogą zwiększać swoją objętość).

Wykonanie podbudowy

Rysunek nr 3. Wykonanie podbudowy pod płytę fundamentową (Źródło - materiały własne)

Podsumowanie
Nieprawidłowo wykonana podbudowa może nieść za sobą konsekwencje w postaci nierównomiernego lub/i zbyt intensywnego osiadania całej lub części obiektu co przyczynia się do spękań oraz uszkodzeń fundamentu a w skrajnych przypadkach może powodować znaczące uszkodzenia całego budynku. Dlatego podbudowę należy wykonać z odpowiednią staranności i zgodnie ze sztuką budowlaną, chociażby ze względu na to iż praktycznie nie mamy później możliwości poprawienia jej. Powiedzenie „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” dobrze odwzorowuje ten dość istotny etap budowy który czasami jest bagatelizowany.

Autor: inż. Mateusz Soboszek


Galeria:

wróć
Zapewniamy kompleksową usługę

Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu

zobacz realizacje

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.