Budowa domu to złożony proces, który składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest odpowiednie przygotowanie ziemi pod budynek. Bez tego niemożliwe byłoby prawidłowe osadzenie fundamentów i zapewnienie stabilności całej konstrukcji. W tym wpisie wyjaśnimy, jakie najważniejsze roboty ziemne muszą być wykonane przed rozpoczęciem budowy domu.
Zanim będzie można przystąpić do realizacji prac ziemnych, przeprowadzane są badania geotechniczne, które pozwolą wyznaczyć miejsce na działce pod budowę domu oraz ustalić głębokość, na jakiej powinny znajdować się fundamenty. Geotechniczna analiza jest szczególnie ważna, jeśli mamy do czynienia z działką rolną wymagającą przekształcenia pod budowę nieruchomości. W ramach działań z tego zakresu gromadzone są informacje na temat poziomu wód gruntowych, ciężaru objętościowego gruntu, skład warstwy gruntowej. Niezbędne jest też sklasyfikowanie poziomu trudności planowanych prac ziemnych, a także dokładne sprawdzenie, czy przez działkę nie przebiegają instalacje, np. kanalizacja. W przypadku terenów podmokłych czy obszarów po rekultywacji konieczne trzeba sprawdzić, czy na danym obszarze w ogóle budowa domu jest możliwa.
W kolejnym kroku należy dopełnić wszystkich niezbędnych formalności (m.in. złożenie zawiadomienie w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego). Gdy już wszystko zostanie zrealizowane, można przejść do robót ziemnych.
Roboty ziemne przy budowie domów jednorodzinnych w zdecydowanej większości przypadków wykonywane są przez profesjonalne firmy, które dysponują nie tylko doświadczonymi fachowcami, ale również odpowiednim sprzętem. Cały proces rozpoczyna się od wytyczenia obrysu budynku oraz wykonaniu pomiarów głębokości fundamentów. Następnie konieczne jest zdjęcie powierzchniowej warstwy ziemi roślinnej, czyli humusu. Nie należy jej wyrzucać, gdyż może się przydać w przyszłości, np. przy zakładaniu ogrodu. Dopiero wtedy można przejść do tworzenia wykopów pod fundamenty. W tym przypadku czynności mogą być wykonywane w różny sposób, w zależności od specyfiki projektu. Przykładowo, domy bez podpiwniczenia wymagają wykopów wąskoprzestrzennych, wykopy szerokoprzestrzenne wykonuje się na gruntach mało spoistych lub dla domów podpiwniczonych, a wykopy mieszane są zalecane do ław fundamentowych. Wykopy powinny być stosowany zabezpieczone przed osuwaniem się ziemi (np. deskowanie). Po zakończeniu robót ziemnych należy możliwie jak najszybciej przejść do budowy fundamentów.
Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu
zobacz realizacjeUżywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.