logo
Strona główna | Blog | Co to znaczy, że dom jest pasywny?

Co to znaczy, że dom jest pasywny?

17-03-2022

Dom pasywny jest budynkiem wykonanym w taki sposób, by umożliwiał bardzo duże oszczędności w trakcie jego eksploatacji. Uzyskuje się to dzięki zastosowaniu materiałów, które pomagają zmniejszać zapotrzebowanie na energię służącą do ogrzania domu. Wykonanie takiego domu jest znacznie droższe od wybudowania standardowego budynku, jednak zyski uzyskiwane podczas eksploatacji pozwalają szybko zwrócić różnicę.

W jaki sposób jest zbudowany dom pasywny?

Budynek pasywny charakteryzuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Aby było to możliwe, domy tego typu mają warstwę termoizolacyjną o grubości ok. 30 cm. Poza tym ściany są dwu lub trzywarstwowe. Od strony podłoża domy izolowane są przy użyciu płyty żelbetowej. Aby uniknąć strat ciepła, stosuje się okna z potrójnymi szybami.

Domy pasywne charakteryzują się prostą bryłą z jedno lub dwuspadowym dachem. Nie ma w nich wykuszy, lukarn czy innych wystających poza bryłę budynku elementów. Ogranicza to ilość miejsc trudnych do zaizolowania.

Budynki pasywne są zaprojektowane w taki sposób, aby jak najmocniej wykorzystywać promieniowanie słoneczne do ogrzewania budynku. Pomieszczenia użytkowe sytuowane są po stronie południowej. Od południa również znajduje się możliwie jak najwięcej okien. Z kolei od strony północnej jest ich niewiele lub całkiem się z nich rezygnuje.

Główne cechy domu pasywnego

Roczne zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania domu pasywnego wynosi mniej niż 15 kWh/m². Dla porównania w domu energooszczędnym zużywa się 40 kWh/m², a w standardowych budynkach mieszkalnych nawet 120 kWh/m². Z kolei zapotrzebowanie na energię na wszystkie potrzeby mieszkańców, czyli ogrzewanie wody, pracę urządzeń i oświetlenie nie powinno wynosić więcej niż 120 kWh/m² rocznie. W związku z tym wszystkie urządzenia w takim domu powinny mieć najwyższe klasy energetyczne.

Materiały służące do wykonania domu powinny być przyjazne środowisku. Ich produkcja nie może marnować dużej ilości energii nieodnawialnej i emitować zanieczyszczeń a same materiały powinny nadawać się do recyklingu.

W tego typu budynkach stosuje się rekuperatory, fotowoltaikę oraz pompy ciepła.


Galeria:

wróć
Zapewniamy kompleksową usługę

Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu

zobacz realizacje

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.