logo
Strona główna | O firmie | Domy pasywne

Domy pasywne

Domy pasywne są wymarzonymi domami dla osób, które chcą żyć w zgodzie ze środowiskiem i nie chcą płacić wysokich rachunków za ogrzewanie i prąd. Budynki pasywne cechują się minimalnym zapotrzebowaniem na energię cieplną na poziomie jedynie 15 kWh/m2 powierzchni użytkowej rocznie. Zatem funkcjonują bez aktywnego systemu ogrzewania i klimatyzacji, a komfort termiczny zapewniają, czerpiąc ciepło z pasywnych źródeł, takich jak promieniowanie słoneczne, ciepło wytwarzane przez domowników i urządzenia elektryczne. W ten sposób domy pasywne nie generują niebotycznych wydatków związanych z ich utrzymaniem.

Różnice między domem pasywnym a domem energooszczędnym

Klienci nie mogą się często zdecydować, czy postawić dom pasywny, czy energooszczędny. Jednak te dwie technologie nie są podobne do siebie pod wieloma względami. Jakie są różnice między nimi?

Skontaktuj się z nami, a uzyskasz jeszcze więcej informacji na temat ekologicznych rozwiązań budowlanych!

Z jakich materiałów można zbudować dom pasywny?

Materiały, z których można budować domy pasywne, powinny być przyjazne środowisku oraz mieć właściwe parametry. Oznacza to, że w procesie produkcji nie mogą emitować szkodliwych zanieczyszczeń ani marnować zbyt wiele energii nieodnawialnej, a po zużyciu powinna być możliwość poddania ich recyklingowi. W przypadku parametrów materiałów, trzeba kierować się zapotrzebowaniem na energię oraz współczynnikiem izolacyjności cieplnej. Elementy konstrukcyjne muszą zapobiegać tworzeniu się mostków cieplnych, a stolarka otworowa powinna być jak najbardziej szczelna. Do budowy ścian zewnętrznych nadadzą się pustaki z ceramiki polaryzowanej oraz bloczki silikatowe. Wybierając okna należy zwracać uwagę na szyby [współczynnik przenikania ciepła Ug=0,6 W/(m²K) lub Ug=0,5 W/(m²K)] oraz ramy (profile z materiałów kompozytowych, wypełnienia materiałami izolacyjnymi, ograniczona ilość komór).

Koszt budowy domu pasywnego

Koszt budowy domu pasywnego zależy głównie od zastosowanych materiałów, technologii, a także powierzchni budynku. Ze względu na konieczność zakupu towarów najwyższej jakości, cena budowy domu pasywnego jest wyższa od ceny budowy domu energooszczędnego. Oprócz zasadniczych prac budowlanych do kosztów należy doliczyć także zakup i montaż urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii – kolektorów słonecznych, elektrowni, pomp ciepła, kotłów na biomasę. Dom pasywny jest jednak zdecydowanie tańszy w utrzymaniu i o wiele bardziej komfortowy w użytkowaniu. Dodatkowo stanowi inwestycję w przyszłość planety oraz przyszłych pokoleń.

wróć
Zapewniamy kompleksową usługę

Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu

zobacz realizacje

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.