logo
Strona główna | Blog | Co wpływa na energooszczędność domu?

Co wpływa na energooszczędność domu?

21-10-2020

Dom energooszczędny - czyli jaki?

Chociaż nie ma jednoznacznej definicji domu energooszczędnego, to jednak możemy powiedzieć, że taki oszczędzający energię dom przede wszystkim nie generuje dużych kosztów utrzymania. Pod tym pojęciem tak naprawdę kryje się wiele czynników, które w połączeniu powodują, że dom staje się właśnie energooszczędny. Ogólnie zakłada się, że dom nie powinien zużywać zbyt wiele energii na eksploatację, a przede wszystkim na ogrzewanie, bo to właśnie ono w największym stopniu decyduje o wielkości kosztów utrzymania budynku. Idąc dalej tym tropem, bardzo ważna jest także odpowiednia izolacyjność termiczna takiego domu, a dokładnie jego przegród – krótko mówiąc, im będzie ona lepsza, tym mniej energii będziemy potrzebować do ogrzania całego domu. O tym, ile ciepła ucieka przez poszczególne przegrody zewnętrzne domu, czyli ściany, dach, podłogi okna i drzwi, mówi ich współczynnik przenikania ciepła oznaczany jako “U”. Zatem wybierając konkretne rozwiązania i materiały warto zadbać, aby przegrody domu - jeśli chcemy, aby był on energooszczędny - były jak najcieplejsze. Przegrody te muszą skutecznie chronić przed chłodem z zewnątrz, ale także minimalizować straty ciepła z budynku. Innym ważnym czynnikiem jest wskaźnik EP, określający roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na energię pierwotną przeznaczoną do - ogólnie mówiąc - obsługi domu (takiej jak ogrzanie go czy działanie wentylacji). W przypadku energooszczędnych domów jednorodzinnych, zapotrzebowanie to nie powinno przekraczać 70 kWh/(m²·rok).

Jakie elementy sprawiają, że dom jest energooszczędny?

Warto zatem zastanowić się co dokładnie przekłada się na fakt, że nasz dom będzie zużywał mniej energii. Jeną z podstawowych rzeczy jest odpowiednia bryła i usytuowanie domu. Domy energooszczędne często buduje się według zasady zakładającej, żeby stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury był jak najmniejszy. Wynika to z faktu, że spore straty ciepła występują w narożnikach i załamaniach ścian budynku, dlatego projekt energooszczędnego domu powinien zawierać ich jak najmniej. Bryła takiego budynku powinna być zatem możliwie ja najprostsza i zwarta – najlepiej na planie prostokąta, chociaż jest to jedynie propozycja. Druga istotna sprawa, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, to jego usytuowanie. Jeśli chcemy zyskać jak najwięcej energii naturalnej, to największa powierzchniowo elewacja oraz największe przeszklenia w domu powinny być zwrócone na południe geograficzne. Dzięki temu będziemy pozyskiwać darmową energię promieni słonecznych, która nie dość, że pośrednio ogrzeje wnętrze domu, to także dobrze je oświetli przez większość dnia.

Następnym czynnikiem, który wpływa na to czy dom jest energooszczędny, jest odpowiednie ogrzewanie. Wybierając je zwróćmy uwagę nie tyle na jednorazową cenę zakupu poszczególnych jego elementów, ile na koszt użytkowania wybranej metody ogrzewania rozciągnięty w czasie. Dom energooszczędny powinien być bowiem wyposażony w wydajne źródło ciepła, korzystające z odnawialnych źródeł energii – takich jak pompa ciepła czy kolektory słoneczne. Jeśli zdecydujemy się na inne ogrzewanie, na przykład gazowe lub olejowe, najlepszym rozwiązaniem będzie kocioł kondensacyjny. Do wytwarzania takiej samej ilości ciepła zużywa on mniej paliwa niż kocioł konwencjonalny. Równie ważna jak ogrzewanie jest odpowiednia wentylacja.  Pamiętajmy, że aby zachować komfort termiczny w domu, zimne powietrze napływające wentylacją powinno być ogrzane. Pomyślmy zatem o wentylacji z odzyskiem ciepła. Dzięki niej świeże powietrze jest ogrzewane ciepłem odzyskanym z usuwanego właśnie powietrza. To bardzo proste rozwiązanie, pozwala w znacznym stopniu ograniczyć zużycie energii grzewczej i zmniejszyć koszty samego ogrzewania.

Oczywiście są jeszcze inne ciekawe rozwiązania, które powodują, że dom staje się energooszczędny. Warto porozmawiać ze specjalistami zajmującymi się budową takich domów. Oni najlepiej podpowiedzą na co jeszcze zwrócić uwagę chcąc posiadać energooszczędny dom.


Galeria:

wróć
Zapewniamy kompleksową usługę

Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu

zobacz realizacje

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.