logo
Strona główna | Blog | Dach płaski czy stromy - jaki wybrać dla domu?

Dach płaski czy stromy - jaki wybrać dla domu?

21-01-2022

Dach jest jedną z ważniejszych części domu. Od jego kształtu zależy bryła całego budynku. Dachy płaskie kojarzą się z modernistycznym budownictwem, z kolei spadziste z tradycyjną polską zabudową. Nie da się jednoznacznie powiedzieć który dach jest lepszy. Wszystko zależy od potrzeb i preferencji. Oba pokrycia dachowe mają swoje wady i zalety.

Najważniejsze cechy dachów płaskich

Dachy płaskie są bardzo nowoczesne i funkcjonalne. Taki dach ma zdecydowanie prostszą konstrukcję w porównaniu do spadzistego. Może to znacznie zmniejszyć koszt budowy domu oraz czas potrzebny na wykonanie prac budowlanych. Dzięki temu, że dach płaski nie ma żadnych łączeń, jest łatwiejszy w ociepleniu. Kolejną zaletą prostej bryły jest to, że poddasze nie ma skosów, które mogą być niepraktyczne. Dach z płaskim dachem sprawia, że dom można łatwiej rozbudować, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Płaski dach daje wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych. Miejsce na domu można wykorzystać na różne sposoby, co jest wielką zaletą szczególnie dla posiadaczy niewielkich działek. Płaski dach domu jest świetnym miejscem do stworzenia tarasu albo ogrodu.

Największą wadą takich dachów jest to, że śnieg nie spada z nich samoistnie. Mogą więc nie być najlepszym wyborem w miejscach, w których występują duże opady.

Zalety i wady dachów spadzistych

Dachy spadziste są częstym wyborem w przypadku domów jednorodzinnych. Dają dużo możliwości aranżacyjnych. Od koloru i rodzaju pokrycia, po kształt samego dachu. Możliwe jest także dodanie lukarn lub wolego oka. Najpopularniejszymi rodzajami dachów są dachy:

Ich dużą zaletą jest to, że deszcz, śnieg czy liście nie zalegają na dachu ze względu na jego pochyłość. Dach z okapami również chroni przed deszczem ściany budynku. Pochyły dach jest jednak mniej odporny w przypadku silnych wiatrów w porównaniu do płaskiego. Pochyłość w kwestii wykorzystania wnętrza może być zarówno zaletą, jak i wadą. Daje ciekawe możliwości aranżacyjne i dużo światła z okien dachowych, ale jednocześnie zabiera część przestrzeni i jest mniej ustawna niż poddasze pod dachem płaskim.


Galeria:

wróć
Zapewniamy kompleksową usługę

Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu

zobacz realizacje

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.