logo
Strona główna | Blog | Dom energooszczędny a dom pasywny - na czym polega różnica?

Dom energooszczędny a dom pasywny - na czym polega różnica?

03-03-2023

W ostatnich latach osoby budujące swoje nowe domy decydują się na budynki energooszczędne lub pasywne. Osoby spoza branży zazwyczaj używają tych pojęć zamiennie, chociaż w rzeczywistości nie są one tożsame. Czym różnią się domy pasywne od energooszczędnych i co warto o nich wiedzieć? Na to pytanie postanowiliśmy odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Charakterystyka domów energooszczędnych

Domy energooszczędne, jak sama nazwa wskazuje, cechują się zredukowanymi kosztami ogrzewania budynku. Na czym to dokładnie polega? Dom energooszczędny to dom o prostej, zwartej bryle, z dachem jedno lub dwuspadowym bez zbędnych załamań. Ma dobrze zaizolowane ściany oraz okna i drzwi z niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Podczas budowy domów energooszczędnych montuje się z nowoczesne, ekologiczne i energooszczędne źródła energii: pompy ciepła, fotowoltaikę, a dodatkowo instaluje się w nich rekuperację. Szacuje się, że dom energooszczędny może zużywać nawet do 90% mniej energii na utrzymanie w nim ciepła niż domy budowane w starych technologiach.

Czym cechują się domy pasywne?

O ile nie każdy dom energooszczędny jest domem pasywnym, o tyle każdy dom pasywny jest energooszczędny. Do pasywny cechuje się minimalnym zapotrzebowaniem na energię cieplną i nie wyposaża się go w aktywne systemy ogrzewania czy klimatyzacji. Mówiąc bardzo obrazowo, suma nieszczelności w całym domu nie może być większa niż dziurka od klucza, dzięki czemu do ogrzania wnętrz wystarczy promieniowanie słoneczne oraz ciepło generowane przez ludzi, zwierzęta i urządzenia elektryczne. Domy pasywne budowane są na bazie prostokąta i wymagają określonego rozkładu pomieszczeń. Jeśli chodzi o ogrzewanie, chociaż może wydawać się to niemożliwe, są praktycznie bezkosztowe i bezobsługowe.


Galeria:

wróć
Zapewniamy kompleksową usługę

Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu

zobacz realizacje

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.