W ostatnich latach osoby budujące swoje nowe domy decydują się na budynki energooszczędne lub pasywne. Osoby spoza branży zazwyczaj używają tych pojęć zamiennie, chociaż w rzeczywistości nie są one tożsame. Czym różnią się domy pasywne od energooszczędnych i co warto o nich wiedzieć? Na to pytanie postanowiliśmy odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.
Domy energooszczędne, jak sama nazwa wskazuje, cechują się zredukowanymi kosztami ogrzewania budynku. Na czym to dokładnie polega? Dom energooszczędny to dom o prostej, zwartej bryle, z dachem jedno lub dwuspadowym bez zbędnych załamań. Ma dobrze zaizolowane ściany oraz okna i drzwi z niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Podczas budowy domów energooszczędnych montuje się z nowoczesne, ekologiczne i energooszczędne źródła energii: pompy ciepła, fotowoltaikę, a dodatkowo instaluje się w nich rekuperację. Szacuje się, że dom energooszczędny może zużywać nawet do 90% mniej energii na utrzymanie w nim ciepła niż domy budowane w starych technologiach.
O ile nie każdy dom energooszczędny jest domem pasywnym, o tyle każdy dom pasywny jest energooszczędny. Do pasywny cechuje się minimalnym zapotrzebowaniem na energię cieplną i nie wyposaża się go w aktywne systemy ogrzewania czy klimatyzacji. Mówiąc bardzo obrazowo, suma nieszczelności w całym domu nie może być większa niż dziurka od klucza, dzięki czemu do ogrzania wnętrz wystarczy promieniowanie słoneczne oraz ciepło generowane przez ludzi, zwierzęta i urządzenia elektryczne. Domy pasywne budowane są na bazie prostokąta i wymagają określonego rozkładu pomieszczeń. Jeśli chodzi o ogrzewanie, chociaż może wydawać się to niemożliwe, są praktycznie bezkosztowe i bezobsługowe.
Domy energooszczędne mają wiele zalet, takich jak niższe koszty eksploatacji, mniejsze zużycie energii czy korzyści dla środowiska. Jednakże związane są także z pewnymi wadami. Przede wszystkim, koszt budowy takiego domu może być wyższy niż budowy domu w tradycyjnej technologii. Ponadto wymagają one starannego projektowania, a także odpowiedniego doboru materiałów i technologii. W rezultacie, nie każdy projekt domu może być łatwo przystosowany do wymogów domu energooszczędnego.
Podobnie jak domy energooszczędne, domy pasywne mają wiele zalet. Przede wszystkim, są one bardzo ekonomiczne w eksploatacji, gdyż praktycznie nie wymagają ogrzewania czy klimatyzacji. Domy pasywne są również bardziej przyjazne dla środowiska, gdyż emitują znacznie mniej dwutlenku węgla. Wśród wad można wymienić wyższe koszty budowy oraz konieczność przestrzegania rygorystycznych standardów budowlanych. Ponadto, ze względu na bardzo szczelne okna i drzwi, może wystąpić problem z wymianą powietrza, co może prowadzić do zawilgocenia wnętrz.
Decyzja o wyborze pomiędzy domem energooszczędnym a pasywnym zależy od indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych. Domy pasywne są bardziej zaawansowane technologicznie i wymagają większego zaangażowania w proces budowy, ale oferują również większe oszczędności w dłuższej perspektywie. Jeśli priorytetem jest ekologia i oszczędność, warto rozważyć budowę domu pasywnego.
Z drugiej strony, jeśli nie jesteśmy przekonani do tak rygorystycznych standardów, jakie oferują domy pasywne, ale nadal chcemy ograniczyć koszty eksploatacji i zatroszczyć się o środowisko, dom energooszczędny może być dobrym kompromisem. Warto pamiętać, że nawet niewielkie zmiany w projekcie domu mogą przyczynić się do znacznego obniżenia zużycia energii oraz emisji dwutlenku węgla. Kluczowe jest odpowiednie zaplanowanie inwestycji oraz konsultacje z doświadczonym architektem czy projektantem, który pomoże nam wybrać najlepsze rozwiązania dla naszego przyszłego domu.
Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu
zobacz realizacjeUżywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.