logo
Strona główna | Blog | Ile można zaoszczędzić dzięki budowie domu energooszczędnego?

Ile można zaoszczędzić dzięki budowie domu energooszczędnego?

18-10-2021

Budowa domu energooszczędnego jest korzystna nie tylko dla portfela, ale również dla natury i zdrowia osób zamieszkujących budynek. Nie warto nadmiernie oszczędzać w trakcie budowy domu, ponieważ koszty poniesione w czasie budowy szybko zwracają się podczas użytkowania budynku. Domy energooszczędne charakteryzują się prostą bryłą bez detali architektonicznych mogących wpływać na utraty ciepła.

Jak duże oszczędności daje dom energooszczędny?

Celem domu energooszczędnego jest obniżenie kosztów utrzymania go.

Oszczędności zależą od wyboru sposobu ogrzewania i wentylacji. Przykładowo decydując się na wentylację rekuperatorem, zapotrzebowanie budynku na ogrzewanie spadnie o minimum 30%. Poza tym w takim domu wielkość grzejników i moc pompy ciepła może być mniejsza.

Ogrzewając budynek o wielkości 80 m² gazem ziemnym, możemy oszczędzić ok. 1500 zł w porównaniu do domu nieenergooszczędnego. W przypadku energii elektrycznej będzie to aż 3400 zł.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w tradycyjnym domu wynosi co najmniej 70 kWh m² na rok. W przypadku domu energooszczędnego jest to jedynie 30 kWh m².

Kolejna potencjalna oszczędność może tkwić w zakupie działki, ze względu na to, że teren bez dostępu do sieci gazowej jest często znacznie tańszy, a w przypadku domu energooszczędnego podłączenie do gazu nie jest konieczne.

Co poza oszczędnościami zyskuje się dzięki budowie domu energooszczędnego?

Tania eksploatacja może być sposobem na zainwestowanie w przyszłość. Wydanie większej kwoty w momencie budowy sprawi, że w kolejnych latach dom będzie tani w utrzymaniu. Daje to większy spokój i stabilność finansową. Wartość rynkowa domu energooszczędnego jest znacznie wyższa, co jest bardzo istotne przy chęci sprzedania go w przyszłości.

Kolejnym plusem jest dobra akustyka wewnątrz pomieszczeń i wygłuszenie uciążliwych dźwięków z zewnątrz.

Pozytywnym aspektem mieszkania w domu energooszczędnym jest oddychanie świeżym i czystym powietrzem. W takich domach stosuje się wentylację mechaniczną, dzięki której powietrze jest filtrowane, co pozbawia je nadmiaru wilgoci i zanieczyszczeń.


Galeria:

wróć
Zapewniamy kompleksową usługę

Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu

zobacz realizacje

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.