logo
Strona główna | Blog | Jak bryła budynku wpływa na jego energooszczędność?

Jak bryła budynku wpływa na jego energooszczędność?

12-08-2023

Energooszczędność budynków stała się jednym z kluczowych zagadnień współczesnych czasów, zwłaszcza w kontekście globalnego ocieplenia i konieczności zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. W niniejszym artykule przybliżymy zagadnienie bryły budynku jako jednego z elementów wpływających na energooszczędność.

Bryła budynku a energooszczędność

Bryła budynku ma bezpośredni wpływ na jego energooszczędność, ponieważ kształt domu oraz ilość powierzchni ścian zewnętrznych oddziałują na wymianę ciepła z otoczeniem. Im większa jest powierzchnia przegród zewnętrznych, tym większa może być utrata ciepła, co wiąże się z wyższym zapotrzebowaniem na ogrzewanie w okresie zimowym oraz chłodzenie w okresie letnim. Kompaktowa i prosta bryła budynku, na przykład w formie bryły sześcianu lub prostokąta, może przyczynić się do zmniejszenia utraty energii. Unikanie niepotrzebnych elementów architektonicznych takich jak lukarny czy wielopoziomowe dachy, może dodatkowo zminimalizować ilość powierzchni przez którą następuje wymiana ciepła.

Technologie i materiały stosowane w budowie domów energooszczędnych

Dążenie do osiągnięcia energooszczędności wymaga również zastosowania odpowiednich technologii oraz materiałów wykorzystywanych w trakcie budowy. Do najważniejszych rozwiązań zalicza się między innymi wykorzystanie ocieplenia dachu, podłóg oraz ścian zewnętrznych, których materiały izolacyjne mają na celu zatrzymywanie ciepła wewnątrz budynku. Dodatkowo, w domach energooszczędnych często stosuje się nowoczesne systemy grzewcze takie jak pompki ciepła, ogrzewanie podłogowe czy kolektory słoneczne. Jeśli szukasz firmy zajmującej się budową tego typu budynków na Śląsku, to koniecznie skorzystaj z usług firmy Megadom.pl.


Galeria:

wróć
Zapewniamy kompleksową usługę

Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu

zobacz realizacje

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.