logo
Strona główna | Blog | Jak zaprojektować tzw. zielony dach?

Jak zaprojektować tzw. zielony dach?

01-09-2022

Zielone dachy stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego: stanowią one świetną termoizolację dla budynków, są przyjazne środowisku, a w przypadku dachów płaskich – mogą tworzyć dodatkową strefę relaksacyjną dla mieszkańców domu. Jak projektuje się taki dach i co warto o nim wiedzieć?

Budowa dachu zielonego

Wyróżnia się różne typy zielonych dachów. W zależności od tego, jak dach będzie użytkowany, może więc mieć inną budowę. Zasadniczo jednak każdy dach zielony składa się z kilku warstw. Na pewno znajduje się na nim warstwa wegetacyjna, umożliwiająca wzrost roślin, warstwa filtracyjna, drenażowa, wodoodporna, izolacja termiczna, warstwa paroizolacyjna oraz odpowiednia więźba.

Rodzaje dachów zielonych

Dachy zielone mogą się od siebie znacząco różnić. Dachy ekstensywne to dachy obsadzone lekkimi trawami, mchami itp., niewymagające od właściciela zbyt wiele pielęgnacji. Tego typu dachy to najczęściej dachy nieużytkowe, na których wybór roślinności jest skromny. Z kolei zielone dachy intensywne są cięższe, cechują się głębszym podłożem i wymagają więcej pielęgnacji, za to umożliwiają stworzenie użytkowej, komfortowej strefy rekreacyjnej. Jak łatwo można się domyślić, budowa płaskiego dachu zielonego typu intensywnego, wymaga m.in. odpowiedniego wzmocnienia więźby i zastosowania trwalszych, odpornych na wzrost korzeni warstw izolacyjnych. O ile projekt zielonego dachu np. na altanie ogrodowej czy garażu można wykonać samemu, o tyle zielone dachy na budynkach mieszkalnych, ze względów bezpieczeństwa, powinni projektować i budować doświadczeni fachowcy. Specjaliści pomogą też w doborze roślin, biorąc pod uwagę usytuowanie dachu, jego nasłonecznienie, geometrię czy przeznaczenie budynku.


Galeria:

wróć
Zapewniamy kompleksową usługę

Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu

zobacz realizacje

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.