logo
Strona główna | Blog | Jakich fundamentów wymagają domy szkieletowe?

Jakich fundamentów wymagają domy szkieletowe?

10-01-2023

Domy szkieletowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego – buduje się je o wiele szybciej niż domy murowane, a mają zbliżoną do nich żywotność. Dom szkieletowy, budowany z drewna, wymaga jednak solidnych fundamentów. Jaki ich rodzaj najlepiej się sprawdza w tym przypadku? Przekonajmy się!

Rodzaje fundamentów pod dom szkieletowy

W naszym kraju największą popularnością cieszy się budowa fundamentów w postaci ław lub płyty. Ławy fundamentowe sprawdzają się na działkach, które cechują się dobrą nośnością gruntów. W przypadku cięższych konstrukcji ławy dodatkowo się uzbraja. Ławy, mówiąc najprościej, wykonuje się w miejscach, w których znajdą się ściany nośne zewnętrzne i wewnętrzne budynku.

Jeśli chodzi o płytę fundamentową, ta wykonywana jest pod powierzchnią całego domu. Przed wylaniem mieszanki betonowej konieczne jest przygotowanie drenażu, warstwy podkładowej i zbrojenia.

Co jest lepszym wyborem? Tu najlepiej zdać się na doświadczenie projektanta i firmy świadczącej usługi budowlane. Dobór fundamentów pod dom szkieletowy zależny jest bowiem od wielu czynników, w tym przede wszystkim konstrukcji domu i rodzajów gruntów.

Płyta fundamentowa czy ławy?

Warto wspomnieć, że oba typy fundamentów mają swoje wady i zalety. Płytę fundamentową wykonuje się stosunkowo szybko i cieszy się ona szczególnym uznaniem wśród firm budujących domy szkieletowe, natomiast ławy fundamentowe lepiej współpracują z gruntem.  W obu przypadkach warto wykonanie fundamentów powierzyć zaufanym fachowcom. Klasyczne ławy wylewane są w naszym kraju od lat i dobre ekipy budowlane wiedzą o nich wszystko. Przed podjęciem decyzji warto też porozmawiać z firmą, która będzie stawiała szkieletowca, czy wobec fundamentów nie ma dodatkowych, szczególnych oczekiwań.


Galeria:

wróć
Zapewniamy kompleksową usługę

Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu

zobacz realizacje

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.