logo
Strona główna | Blog | Jakie wymogi formalne musi spełniać projekt budowy domu?

Jakie wymogi formalne musi spełniać projekt budowy domu?

13-11-2021

Projekt domu przed złożeniem do starostwa powiatowego musi zostać przygotowany w odpowiedni sposób. Najważniejszymi elementami, które składają się na projekt budowlany, są projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany. Projekt budowlany musi przede wszystkim być zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego. W innym przypadku budowa domu nie będzie możliwa. 

Jakie informacje są naniesione na projekt zagospodarowania terenu?

Głównym elementem projektu zagospodarowania terenu, jest rysunek przedstawiający plan działki i jej otoczenia z naznaczonymi zmianami. Zwykle wykonywany jest w skali 1:500. Projekt ten ustala m.in. w jakim miejscu na działce ma znajdować się dom, jakie będą jego rozmiary oraz jak duża odległość będzie dzieliła dom od granic działki. Zawiera również oznaczenia chodników, dojazdów czy miejsc parkingowych. Kluczową informacją na tym projekcie jest powierzchnia działki, dane o powierzchni zabudowanej, planowanych utwardzeniach oraz o gruntach, które zostaną nienaruszone. Na planie mogą zostać naniesione również informacje dotyczące uzbrojenia, czyli np. kanalizacji, czy przyłączy wodnych. Jeśli mają nastąpić zmiany dotyczące kierowania wód opadowych lub wycinki drzew, to również muszą zostać oznaczone.  

Najważniejsze elementy projektu architektoniczno-budowlanego

Projekt architektoniczno-budowlany to projekt właściwy domu. Zawiera rzuty wszystkich poziomów domu, budowy fundamentów, piwnic, a także dachu. W przypadku dachu spadzistego konieczny jest także rzut więźby dachowej. W projekcie muszą zostać zawarte przekroje, rysunki konstrukcji i instalacji wewnętrznych. Minimalna skala rysunków to 1:100.

Część opisowa zawiera informacje dotyczące wykorzystanych materiałów, konstrukcji domu, instalacji i charakterystykę energetyczną. Elementem, który musi zostać dołączony do projektu, jest sporządzona przez architekta informacja BIOZ. Projekt zawiera również dane liczbowe określające powierzchnię domu oraz kubaturę. Zarówno projekt architektoniczno-budowlany, jak i zagospodarowania terenu, muszą zostać podpisane i opatrzone datą.

Opracowanie projektu przez uprawnionego architekta i konieczne zgody

Projekt budowlany, zarówno architektoniczno-budowlany, jak i zagospodarowania terenu, musi zostać opracowany przez uprawnionego architekta. Architekt powinien posiadać odpowiednie uprawnienia zawodowe oraz wpis na listę członków izby architektów. Projekt musi być podpisany przez architekta, a także opatrzony pieczęcią z jego danymi zawodowymi. W przypadku konieczności uzyskania zgody na realizację projektu od innych podmiotów, takich jak np. konserwator zabytków czy zarządca drogi, należy dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę stosowne zaświadczenia. Warto pamiętać, że niektóre elementy projektu mogą wymagać opracowania przez specjalistów z innych dziedzin, takich jak konstruktorzy, instalatorzy czy geodeci.

Zgłoszenie robót budowlanych i uzyskanie pozwolenia na budowę

Przed przystąpieniem do budowy domu, należy zgłosić roboty budowlane do starostwa. W przypadku braku zgłoszenia lub nieuzyskania pozwolenia na budowę, właściciel działki może zostać ukarany grzywną. W zgłoszeniu należy przedstawić projekt budowlany wraz z załącznikami, takimi jak plan zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany, informacja BIOZ, a także ewentualne zaświadczenia od innych podmiotów. Po złożeniu zgłoszenia, starostwo powiatowe ma 30 dni na wydanie decyzji. W przypadku braku decyzji w tym terminie, uznaje się, że pozwolenie na budowę zostało udzielone milcząco.


Galeria:

wróć
Zapewniamy kompleksową usługę

Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu

zobacz realizacje

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.

ustawienia ciasteczek