logo
Strona główna | Blog | PŁYTA FUNDAMENTOWA kontra FUNDAMENT TRADYCYJNY

PŁYTA FUNDAMENTOWA kontra FUNDAMENT TRADYCYJNY

23-11-2020

PŁYTY FUNDAMENTOWE CZY FUNDAMENT TRADYCYJNY- KTÓRE POSADOWIENIE BUDYNKU JEST LEPSZE?

W ostatnich latach coraz więcej projektantów oraz inwestorów decyduje się na posadowienie w postaci płyt fundamentowych. Wynika to z wielu czynników, które zostaną omówione w tym artykule.

1- Płyta fundamentowa

Zdj. 1- Płyta fundamentowa (Źródło- materiały własne)

Jedną z najważniejszych korzyści wykonania fundamentów w formie płyty, jest szybkość jej wykonania. W momencie, gdy wykonanie płyty fundamentowej może potrwać tydzień razem z przygotowaniem prac ziemnych, ocieplenia oraz wylaniem betonu, to wykonanie ław fundamentowych może trwać aż miesiąc. Na takie wydłużenie czasu składa się bardziej skomplikowany wykop oraz fakt, że po wylaniu betonu potrzebna jest przerwa technologiczna. Płyta jest wylewana jeden raz, natomiast prace związane z betonowaniami podzielone są na kilka etapów: wylanie chudego betonu, wykonanie samych ław, wykonanie ścian fundamentowych, zasypanie przestrzeni pomiędzy ścianami fundamentowymi i dopiero po tym etapie możliwe jest przejście do robót naziemnych.

Coraz więcej projektantów skłania się ku takiej technologii płyty fundamentowej, gdzie beton jest wylewany prosto do formy wykonanej ze styroduru XPS, dzięki czemu otrzymujemy jej ciągłość. W przypadku, gdy zdecydujemy się na posadowienie na fundamencie tradycyjnym, pojawia się sporo nieuchronnych mostków cieplnych. Zachowanie ciągłości izolacji termicznej jest niemożliwe z powodu specyfiki konstrukcji takiego rozwiązania.

Duży wpływ na decyzję, który rodzaj posadowienia wybrać ma jakość gruntu na jakim będzie postawiony budynek. W przypadku, gdy możliwe jest osiadanie budynku, lepszym wyborem jest płyta ze względu na to, że ten rodzaj posadowienia zapewnia równomierne przenoszenie obciążeń na grunt. Z tego względu, szczególnie na terenie górniczym polecane są fundamenty płytowe.

Ławy fundamentowe

Zdj. 2- Ławy fundamentowe (Źródło- materiały własne)

Natomiast gdy teren, na którym chcemy wybudować budynek, jest w strefie nienarażonej na szkody górnicze oraz gdy budynek jest sporej wielkości, to korzystniejsze jest posadowienie budynku na ławach fundamentowych. To rozwiązanie jest w tym przypadku bardziej korzystne finansowo- wymaga mniejszego nakładu materiałów oraz mniejszych robót ziemnych. Ławy fundamentowe są również korzystniejsze w sytuacji, gdy występuje spore nachylenie terenu. Stosuje się wtedy ławy schodkowe.

W przypadku, gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, to bezpieczniejszym rozwiązaniem jest płyta fundamentowa. Fundament tradycyjny wymaga odpowiednio dobranej do danej sytuacji starannie wykonanej hydroizolacji.

Podejmując decyzję, który wariant fundamentu wybrać, istotne jest to, by do każdego projektu podejść indywidualnie. Warto jest wykonać badanie gruntu, by poznać charakterystykę danego podłoża i na jej podstawie zdecydować, która technologia jest w danym przypadku lepsza.

Autor: Adrianna Cojg


Galeria:

wróć
Zapewniamy kompleksową usługę

Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu

zobacz realizacje

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.