19 września 2020 r. weszła w życie ustawa dotycząca uproszczenia i przyspieszenia procesu inwestycyjno-budowlanego. Uzyskano to poprzez m.in. wprowadzenie podziału projektu budowlanego oraz usystematyzowanie wykazu obiektów budowlanych oraz robót budowlanych bez pozwolenia czy bez zgłoszenia.
Po nowelizacji prawa budowlanego projekt budowlany został rozdzielony na:
Do tej pory projekt budowlany był jednolitym dokumentem, jednak po wprowadzeniu ustawy rozbito go na wyżej wymienione części. Podział ten ma za zadanie przyspieszenia procedury oraz jej postępowania. Od wejścia w życie ustawy organ administracji architektoniczno-budowlanej zatwierdza najpierw projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany. Projekt techniczny jest zatwierdzany dopiero na etapie składania wniosku o wydanie decyzji pozwolenia na użytkowanie przez organ nadzoru budowlanego. Zapewnienie zgodności projektu technicznego z zatwierdzonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego leży po stronie architekta.
Jedną z najistotniejszych zmian wprowadzonych przez tą ustawę jest spis obiektów, których budowa nie wymaga już uzyskania pozwolenia oraz jej zgłoszenia. Oznacza to większą swobodę w zabudowie działek, bez zbędnych formalności, jak to było do tej pory.
Ustawa z 19 września 2020 r. wprowadziła również klarowność, które obiekty nie wymagają zgłoszenia oraz pozwolenia na budowę. Przed wejściem tej ustawy w życie były również sytuacje, w których obiekty nie potrzebowały zgłoszenia lub/i pozwolenia na budowę, jak i wykaz robót, które mogły zostać wykonane bez takowych formalności, lecz nie były one zebrane w ramach jednego dokumentu oraz mogły być różnie interpretowane przez organy nadzoru budowlanego. Teraz w sposób jednoznaczny są opisane przypadki, które nie wymagają pozwolenia na budowę. Spis takowych obiektów znajduje się w art. 29 ust. 1 prawa budowlanego.
Kolejną ważną zmianą wprowadzoną przez nowelizację prawa jest zmiana w unieważnianiu decyzji o pozwoleniu na budowę lub użytkowaniu. Do wejścia w życie ustawy pozwolenie na budowę można było uchylić w dowolnym czasie. Nowe przepisy wprowadzają zasadę, że pozwolenia na budowę nie można uchylić, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia nie upłynęło 5 lat natomiast decyzja o użytkowaniu nie może być unieważniona, jeśli upłynęło 5 lat od ostatecznej decyzji.
Przepisy opisane wyżej mają zastosowanie do:
Na ten moment nie możemy jeszcze finalnie ocenić jaki wpływ będzie miała omawiana ustawa, będzie to dopiero możliwe po zderzeniu się z rzeczywistością, jednak jest to na pewno dobry krok w stronę usprawnienia poszczególnych procesów inwestycyjno-budowlanego.
Autor: Adrianna Cojg
Bibliografia:
https://www.wizjerprawny.pl/porada/koronawirus-branza-budowlana/
Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu
zobacz realizacjeUżywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.