logo
Strona główna | Blog | Wydatki na budowę domu. Jak należycie wyliczyć koszty inwestycji?

Wydatki na budowę domu. Jak należycie wyliczyć koszty inwestycji?

18-02-2022

Poprawne oszacowywanie kosztów budowy domu jest kluczowe, aby nie narazić się na problemy z dokończeniem rozpoczętych prac. Im lepiej zaplanuje się inwestycję, tym sprawniej przebiegną wszystkie etapy budowy. Pierwszym krokiem jest przemyślenie potrzeb związanych z wymarzonym domem. Decyzje dotyczące wielu elementów budynku mogą mieć ogromny wpływ na ostateczny koszt wykonania go.

Jak dowiedzieć się ile kosztuje budowa domu?

Na etapie porównywania ofert projektów domów warto zwracać uwagę na szacunkowe koszty budowy, które często są określone przez projektanta. Pozwoli to już na wstępie wybrać projekt, który nie będzie odbiegał od planowanego kosztu inwestycji.

Pierwszym krokiem, który pozwala ocenić przewidywany koszt budowy domu, jest stworzenie kosztorysu. Jest on niezbędny w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny. W zakresie usług naszej firmy znajduje się wykonanie kosztorysu inwestorskiego. Do jego przygotowania potrzebny jest projekt domu, specyfikacja techniczna oraz przedmiar robót. Te informacje pozwalają na określenie, jakie prace mają zostać wykonane, a także ile czasu na nie potrzeba. Poza tym ustalany jest wykaz niezbędnych materiałów i potrzebnego sprzętu. Kosztorys jest informacją szacunkową.

Jakie elementy wpływają na koszty inwestycji?

Gdy ma się już działkę, na której ma stanąć dom, należy przygotować się na wiele kosztów. Pierwszym z nich jest projekt domu. Poza nim konieczny jest również plan zagospodarowania działki i projekt instalacji.

Kolejne koszty zależą głównie od tego, w jaki sposób planuje się wykonać części budynku takie jak:

Koszt tych elementów zależy od stopnia ich skomplikowania oraz od użytych materiałów. Roboty wykończeniowe stanowią zazwyczaj ok. połowę kosztów całości budynku.

Trzeba pamiętać, że pewne koszty trudno jest przewidzieć na wstępie, więc budowa może się okazać droższa, niż było to planowane na początku. Planując wydatki, warto przewidzieć minimum 15% zapasu na nieprzewidziane opłaty. Zależnie od tego, jak długo trwa budowa, zmienić się może np. cena materiałów budowlanych.


Galeria:

wróć
Zapewniamy kompleksową usługę

Wiemy jak ważną decyzją dla Ciebie jest budowa domu, dlatego naszym priorytetem jest oszczędność Twojego czasu i poczucie komfortu

zobacz realizacje

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.